17 lipca 2016

Lista stron z darmową grafiką wektorową.

  Dziś chciałam podzielić się z wami sprawdzoną listą stron z grafiką wysokiej jakości. Tym razem będzie to grafika wektorowa. Jeśli tak jak ja kochacie tematy graficzne ten post na pewno was zainteresuje.

strony z grafika wektorową


 Dlaczego warto z wektorami zaprzyjaźnić się bliżej? Skąd brać darmowe wektory do własnych i komercyjnych projektów? Na początek kilka słów teorii.

Grafika komputerowa dzieli się na dwa rodzaje:

  • grafikę rastrową
  • grafikę wektorową.

W pierwszej obraz zapisany jest w postaci położonych blisko siebie punktów (pikseli). Wypełniają one obszar dwuwymiarowy najczęściej o kształcie prostokąta nazywany powszechnie bitmapą. Z obrazem rastrowym spotkamy się ,np. przy obróbce fotografii cyfrowej. Popularne formaty plików to między innymi znany każdemu JPEG, PNG, TIFF czy GIF a najbardziej rozpoznawalne edytory graficzne to Adobe Photoshop, GIMP, IrfanView czy najprostszy MS Paint.

W grafice wektorowej obraz zapisany jest w postaci figur geometrycznych opisanych w matematycznym układzie współrzędnych. Najczęściej spotykane formaty plików to: AI, PDF, SVG, EPS, CDR, SWF. Popularne edytory to, np darmowy Inkscape od którego możecie zacząć swoją przygodę z wektorami, jak również płatne Adobe Illustrator i CorelDRAW.
Gdzie wektory znajdują największe zastosowanie? Wszędzie, gdzie rozmiar ma znaczenie. Wynika to z faktu iż jedną z największych zalet grafiki wektorowej jest jej skalowalność. Grafikę wektorową możemy powiększać bez straty jakości, dzięki czemu nasz obraz będzie wyglądał równie dobrze na ekranie telefonu, jak i na ogromnym banerze.

W przypadku powiększania grafiki rastrowej w pewnym momencie zobaczymy piksele, jak na przykładzie poniżej.

grafika wektorowa rastrowa różnice


Grafika wektorowa sprawdza się w przypadku prostych form z małą ilością szczegółów. Będą to fonty, loga, znaki, czy schematy. Przy bardzo złożonych obrazach, np w malarstwie lub fotografii zdecydowanie wygrywa grafika rastrowa. Oddaje ona lepiej detale i przejścia kolorystyczne.

Jeśli jesteście na początkowym etapie swojej przygody z wektorami polecam darmowe banki graficzne. Pobierając takie gotowe projekty i pracując z nimi w programie do edycji można rozszerzyć swoje umiejętności.

Pamiętajcie, że korzystając z grafiki zamieszczonej na darmowych stronach musicie przestrzegać prawa własności. Większość plików udostępnionych w bankach graficznych opiera się na zasadach CC - Creative Commons. Wyróżniamy 5 podstawowych typów licencji:

CC0 - autor przekazuje swoją pracę do domeny publicznej. Licencja zerowa jest najbardziej pożądana, bo z takiego pliku możemy dowolnie korzystać także w projektach komercyjnych.
CC NC - zezwala na użycie w projektach niekomercyjnych, takich z których nie czerpiemy korzyści materialnych.
CC BY - ta licencja obliguje nas do umieszczenia w gotowym projekcie notki o autorze lub źródle.
CC ND - nie możemy zmieniać danego pliku, musimy użyć oryginalnej formy.
CC SA - powstały materiał należy rozpowszechniać na tej samej licencji CC SA.
Często spotkacie się z łączeniem oznaczeń. W darmowych bankach grafiki wektorowej najczęściej spotkacie się z 4 pierwszymi typami licencji. Bardzo ważne, aby podczas pobierania szczegółowo zapoznać się z zasadami użytkowania każdego pliku. Warto, aby uniknąć późniejszych nieprzyjemności.

Kilka serwisów z grafiką wektorową mogę polecić wam z czystym sumieniem. Oto moja lista wektorowych ulubieńców.


15 stron z darmową grafiką wektorową:


1. VectorStock
Duży bank płatnych i darmowych wektorów. Podczas pobierania strona wymaga logowania, można to zrobić również przez Facebooka. Wiele kategorii i opcja szybkiego wyszukiwania to duży plus. Przy każdym pliku znajduję się szczegółowy opis licencji z którą koniecznie należy się zapoznać.  Niektórych wektorów nie można modyfikować, duża część przeznaczona jest wyłącznie do personalnego użytku.

darmowa grafika wektorowa

2. Freepik
Bardzo lubię tę stronę i serdecznie ją wam polecam. Znajdziecie tutaj grafikę wektorową, fotografie, pliki PSD i ikony na licencji CC BY, konieczna jest akredytacja dla twórcy. Notkę licencyjną należy obligatoryjnie zamieścić na stronie, lub w gotowej pracy zgodnie z opisem. Dostępne wektory, bo to one nas dzisiaj interesują są wysokiej jakości i dlatego koniecznie tu zajrzyjcie.

wektory za free

3. Free Vectors
Wszystkie umieszczone na stronie wektory przeznaczone są do darmowego personalnego użytku. Niektórzy autorzy udostępniają swoje prace także do komercyjnych projektów. Przy każdej grafice znajduję się szczegółowy opis dotyczący licencji. Strona posiada wyszukiwarkę, nie ma niestety podziału na kategorie.

free vectors

4. 1001 Free Downloads
Oprócz grafiki wektorowej znajdziecie tu między innymi: zdjęcia, fonty, tapety, tekstury, pędzle, itp.
Można z nich korzystać także w komercyjnych projektach, konieczna jest atrybucja.

wektory darmowe

5. Free-Vectors
Duży stock z darmowymi wektorami. Jeśli chcecie wykorzystać je w projektach komercyjnych należy dokładnie sprawdzić oryginalną licencję u źródła.

stock z darmowymi wektorami

6. Vector 4 Free
Wszystkie pliki umieszczone na tej stronie są darmowe, wiele z nich można użyć bezpłatnie do celów komercyjnych. Przed użyciem zawsze warto sprawdzić warunki licencyjne.

komercyjne wektory

7. All Vectors
Znajdziecie tutaj dużo tematycznie podzielonych wektorów. Wszystkie na licencji z wymaganą notką o autorze.


8. Public Domains Vectors
Wszystkie zamieszczone pliki znajdują się na licencji Creative Commons Zero. Możecie z nich korzystać do woli w projektach komercyjnych. Jakość nie jest może piorunująca, ale na pewno znajdziecie tu ciekawe wektory.

darmowe komercyjne wektory

9. Cool Vectors
Pliki można wyszukiwać po tagach i za pomocą wyszukiwarki. Użytkownicy mają możliwość oceniania poszczególnych wektorów.

vectory darmowe

10. Vector EPS
Znajdziecie tu wektory wysokiej jakości. W większości są to gotowe projekty lub całe zestawy interesujących plików.


11. Vectorish
Strona na której można się dzielić wektorami wysokiej jakości. Brak wyszukiwarki nieco utrudnia nawigację, ale warto tu zajrzeć.


12. Dryicons
Sporo fajnych ikon i grafiki wektorowej na darmowej i płatnej rozszerzonej licencji.

13. Pixabay
To jedna z moich ulubionych stron z darmową stockową fotografią. Znajduję tam zawsze piękne zdjęcia. Pixabay oferuje użytkownikom również grafikę wektorową na licencji CC0, więc warto zapamiętać ten adres.

free vectory

14. Vector Portal
Wysokiej jakości pliki na darmowej licencji także do komercjalnego użytku. Witryna należy do światowej wektorowej czołówki.


15. Vecteezy
Świetna propozycja, która bardzo przypadła mi do gustu. Strona posiada obszerny podział na kategorie i szczegółową wyszukiwarkę. Jakość plików jest naprawdę dobra. Polecam z przyjemnością. Witryna jest częścią większego serwisu Eezy na którym znajdziecie również szablony i filmy.

darmowe vectory

Znacie jakieś sprawdzone strony z wektorami, które możecie polecić? Podzielcie się nimi w komentarzu. Chętnie zobaczę z jakich źródeł korzystacie.

A jeśli szukacie fotograficznych stocków koniecznie zajrzyjcie do mojej listy z darmowymi bankami zdjęć wysokiej jakości.

 Darmowe banki zdjęć lista 50 stocków

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz