18 maja 2016

Darmowe banki zdjęć. Lista 50 stocków ze zdjęciami wysokiej jakości.

  W tym wpisie podzielę się z wami listą moich sprawdzonych darmowych stocków. Zdjęcia stanowią integralną część designu naszej strony. Mogą być głównym źródłem przekazu lub uzupełnieniem dla treści wpisu. Nawet najciekawszy tekst nie zachęci do przeczytania, jeśli nie umieścimy w nim interesujących fotografii. Nic więc dziwnego, że na blogu chcemy mieć piękne zdjęcia wysokiej jakości, które wyróżnią nas i będą spójne z obranym blogowym kierunkiem. Co najważniejsze zależy nam aby grafika była w stu procentach darmowa. 
lista 50 darmowych stocków

  Zdjęcia zupełnie za free? Tutaj zaczynają się schody, Gdzie znaleźć darmowe obrazy wysokiej jakości? Wielu z was zapewne odpowie, że nie widzi żadnego problemu w internecie jest przecież mnóstwo profesjonalnych fotografii dostępnych właściwie od ręki. To wszystko nie jest jednak takie proste jak się wydaje. Nie każde zdjęcie znalezione w necie możesz umieścić na własnej stronie. Fotografie objęte są prawami autorskimi zgodnie z art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych i zabronione jest wykorzystywanie ich bez wyraźnej zgody autora. Nie ma znaczenia, że dana grafika pochodzi z ogólnodostępnej wyszukiwarki lub portalu społecznościowego. Bezprawne użycie zdjęcia jest niczym innym jak kradzieżą i łamaniem prawa, które niesie za sobą pewne nieprzyjemne konsekwencje. Nieważne, że zdjęcie jest brzydkie, nic wielce oryginalnego nie przedstawia i jest niskiej jakości. Nie należy do Ciebie i to jest najważniejsze. Kradzież nie ma usprawiedliwienia.
  Zastanów się, co by było gdyby sytuacja była odwrotna.. Pomyśl, że Twoje zdjęcia z Facebooka czy Instagrama  ktoś umieściłby na własnej stronie internetowej z którą nie chcesz mieć nic wspólnego. Zapewne dochodziłbyś wówczas swoich praw także w zakresie niechcianego wykorzystania wizerunku i nie wystarczyłby fakt, że osoba wykorzystująca Twoje fotografie podałaby ich źródło.

  Najbezpieczniej korzystać na blogu z własnych wykonanych samodzielnie fotografii. Nie każdy jest jednak alfą i omegą. Nie zawsze dysponujemy wystarczającym sprzętem lub umiejętnościami fotograficznymi, także w zakresie obróbki graficznej. Z pomocą przychodzą nam darmowe banki zdjęć. Sama przygotowując wpisy na blogu korzystam czasem z darmowej fotografii stockowej. Przy przygotowywaniu tego tekstu również posłużyłam się zdjęciem z darmową licencją do komercjalnego użytku. 
W tym miejscu należy poruszyć bardzo ważny temat dotyczący licencji. Pliki udostępniane w bankach zdjęć opierają się na zasadach Creative Commons-CC. Mamy różne rodzaje licencji, aby prawidłowo z nich korzystać nauczmy się je odróżniać.

Rodzaje licencji Creative Commons:

  • CC0 - twórca zrzeka się praw i przekazuje swoje materiały do domeny publicznej. Można z nich dowolnie korzystać komercyjnie i niekomercyjnie bez podania autora i notki licencyjnej. Najbardziej przydatne i poszukiwane.
  • CC NC- licencja pozwala na użycie w projektach niekomercyjnych. Wolno kopiować, zmieniać i rozprowadzać zdjęcia, jeśli nie czerpiemy z nich korzyści materialnych.
  • CC BYzezwala się na kopiowanie, rozpowszechnianie i użytkowanie materiału pod warunkiem umieszczenia informacji o twórcy. Notka licencyjna musi być umieszczona na stronie w miejscu widocznym, np. na końcu tekstu w stopce lub przypisach.
  • CC ND - pozwala na rozpowszechnianie, przedstawianie utworu zarówno w celach komercyjnych jak i niekomercyjnych, pod warunkiem zachowania go w oryginalnej formie, Nie możemy modyfikować i nanosić zmian.
  • CC SA - materiał udostępniony na tej licencji można zmieniać, powstały efekt należy rozpowszechniać również na licencji CC SA.
Czasami spotykamy się z łączeniem oznaczeń, np. CC BY NC -licencja z wyraźnym podaniem twórcy tylko do użytku niekomercyjnego.  W darmowych bankach zdjęć najczęściej zobaczymy trzy pierwsze typy. Warto za każdym razem podczas pobierania zapoznać się szczegółowo z zasadami użytkowania danego pliku, by uniknąć niepotrzebnych nieprzyjemności.


Poszukując fotografii na bloga w bankach zdjęć zwracam szczególną uwagę na ich wysoką jakość. Znam kilka serwisów które mogę wam polecić z czystym sumieniem.


Oto lista 50 sprawdzonych stron z darmową grafiką:


1. Freepik
Na stronie znajdziemy oprócz zdjęć stockowych wektory, pliki PSD i ikony. Serwis nie wymaga logowania. Zauważcie, że przy większości zdjęć koniecznym jest umieszczenie w tekście notki licencyjnej, u mnie widnieje w podpisie.
darmowe stocki
Zaprojektowane przez Freepik
2. Foter
Przy każdym zdjęciu znajduje się opis licencji, rejestracja nie jest wymagana. Strona podzielona jest na kilka kategorii z możliwością łatwego wyszukiwania.
darmowe stocki zdjec
Photo credit: by Victoriia Z via Foter.com / CC BY
3. Kaboompics
Uwielbiam ten darmowy stock. Zdjęć nie jest dużo, ale ich estetyka bardzo mi odpowiada. Strona podzielona jest na kilka kategorii z możliwością wyszukiwania. Zdjęcia przeznaczone są zarówno do użytku osobistego jak i komercyjnego. Umieszczenie notki licencyjnej nie jest wymagane, ale stanowi wsparcie dla strony, która cały czas się rozwija. Niezwykle miłym zaskoczeniem był dla mnie fakt, że autorka strony jest Polką. Koniecznie musicie tu zajrzeć!
ładne zdjęcia na bloga
Photo by Kaboompics.com
4. Unsplash
Wszystkie zdjęcia opublikowane na stronie opierają się na licencji CC0, co jest ogromną zaletą serwisu. Znajdziecie tu zapierające dech krajobrazy i wiele innych zdjęć znakomitej jakości z których możecie korzystać w dowolny sposób.
darmowe banki zdjęć
5. Picjumbo
Strona jest podzielona na kategorie, a dzięki intuicyjnej wyszukiwarce i etykietom bardzo łatwo znaleźć interesujące fotografie. Możecie korzystać z nich na własnych stronach i w komercyjnych projektach.
darmowe banki zdjęć blog
6. Gratisography
Wszystkie zdjęcia na stronie opierają się na licencji Creative Commons Zero. Niektóre z fotografii są naprawdę nietypowe i kontrowersyjne. Polecam jeśli szukacie czegoś oryginalnego. Autor Ryan Mcguire.
darmowe stocki zdjęć
7. Negative Space
Wszystkie fotografie umieszczone są na licencji CC0. Jeśli szukacie zdjęć biurowych, związanych z pracą, prowadzeniem biznesu lub technologią ta strona będzie dla was idealna. Kategorii jest oczywiście dużo więcej i każdy zapewne znajdzie coś dla siebie. Podoba mi się funkcja wyszukiwania zdjęć podobnych kolorystycznie. Bardzo przydatna przy tworzeniu wpisów na bloga, jeśli chcemy utrzymać go w jednej stylistyce.
darmowe stocki komercyjne
8. Pixabay
Oprócz zdjęć znajdziecie tu grafikę wektorową, ilustracje i filmy wideo, wszystkie na licencji Creative Commons Zero. Możecie je modyfikować, upubliczniać i używać w projektach komercyjnych bez ograniczeń. Atrybucja nie jest wymagana. Plików jest ponad 600 tysięcy, a serwis cały czas się powiększa. Podoba mi się szczegółowa wyszukiwarka. Fajny godny polecenia stock.
darmowe stock
9. Stock Snap
Znajdziecie tu zdjęcia na licencji CC0, przy każdym widnieje nazwisko fotografa i jeśli dana stylistyka wam odpowiada możecie przejrzeć pozostałe jego prace. Możecie także sortować pliki po popularności lub liczbie wyświetleń i dodawać do ulubionych.
zdjęcia wysokiej jakości
10. Free Stocks
Niezwykle mi miło podzielić się z wami kolejnym darmowym bankiem zdjęć z Polski. Wszystkie fotografie posiadają licencję CC0. Ja jestem na TAK.
zdjęcia wysokiej rozdzielczości
11. JayMantri
Na stronie znajdziecie przede wszystkim piękne krajobrazy i architekturę. Wszystko na licencji Creative Commons Zero do dowolnego użytku. Ten bank zdjęć nie ma niestety wyszukiwarki, przeglądać możemy archiwum z galerią dodanych fotek.
zdjęcia wysokiej rozdzielczości za darmo
12. Fancy Crave
Zobaczycie tu interesujące fotografie na licencji CC0, z całego świata. Codziennie dodawane są 2 nowe zdjęcia. Możecie pobrać naraz całe katalogi fotek o podobnej tematyce.
zdjęcia wysoka rozdzielczość za darmo
13. Stock Photos
Serwis działa na podobnej zasadzie co Pinterest, po zalogowaniu możesz przypinać zdjęcia i dodawać je do ulubionych. Przy pobieraniu należy każdorazowo sprawdzić licencję u źródła, często wymagana jest atrybucja. Można powiedzieć, że jest to zbiór darmowych zdjęć z różnych banków, tworzony przez użytkowników.
darmowe fotografie
14. Stocka
Piękne, wysokiej jakości fotografie, podzielone na kategorie z możliwością wyszukiwania do darmowego także komercyjnego użytku.
darmowe fotografie do wykorzystania
15. SplitShire
Strona włoskiego fotografa Daniela Nanescu. Zdjęcia wysokiej jakości zupełnie za free na licencji Creative Commons Zero.
darmowe fotografie komercyjne
16. Picography
Galeria zdjęć kilku profesjonalnych fotografów. Katalog jest mały, ale zdjęcia trzymają wysoki poziom. Wszystkie dostępne są na licencji CC0.
darmowe fotografie reklamowe
17. Life of Pix
Znajdziecie tu zdjęcia Na licencji CC0 pochodzące z agencji reklamowej w Montrealu. Kilka kategorii i dobra jakość, głównie krajobrazy, architektura i natura.
darmowe fotografie do stron www
18. Libre Shot
Ten darmowy stock to zbiór czeskiego fotografa Martina Vorela. Ujęcia z podróży i codziennego życia, trochę makro fotografii. Wszystko na licencji CC0.
darmowe zdjęcia stock
19. Pexels
Serwis codziennie powiększa się o 50 nowych zdjęć, wszystkie darmowe na licencji CC0. Część pochodzi z popularnych witryn stockowych. Polecam ze względu na dużą ilość wysokiej klasy plików i łatwe wyszukiwanie. Koniecznie tutaj zajrzyjcie, nie pożałujecie!
darmowe zdjęcia stockowe
20. Skitterphoto
Zdjęcia w tym banku są unikalne i nie pochodzą z innych stron. Wszystkie są darmowe i możecie z nich korzystać wedle uznania.
darmowe stockowe zdjęcia
21. Iso Republic
Serwis stworzył angielki fotograf Tom Eversley. Część zdjęć udostępnia nieodpłatnie.
zdjęcia na bloga
22. Public Domain Pictures
Oprócz zdjęć znajdziecie tu kilkanaście filmów z podstawami fotografii plenerowej i studyjnej. W sam raz na podszkolenie swoich umiejętności. Jeśli będziecie chcieli skorzystać z zamieszczonych w serwisie fotografii w celach komercyjnych należy szczegółowo zapoznać się z docelową licencją.
zdjęcia na bloga darmowe
23. Good Free Photos
Kilka tysięcy zdjęć podzielonych na kategorie. Dużo obrazów z podróży, wszystkie na darmowej licencji. Strona powiązana jest z blogiem fotografa. Znajdziecie tu także filmy z podstaw obsługi programu Photoshop. Atrybucja nie jest wymagana, ale stanowi wsparcie dla strony i jest mile widziana.
fajne zdjęcia
24. Freeimages.red
Niemiecki bank zdjęć w którym znajdziecie wiele ciekawych fotografii zebranych z kilku większych darmowych stocków. Wszystkie zdjęcia oznaczone licencją CC0.
fajne zdj
25. StockPic
Autor Ed Gregory publikuje na stronie własne zdjęcia. Wszystkie na darmowej licencji. Jak sam podkreśla część z nich być może nie ujrzałaby światła dziennego zalegając na twardym dysku komputera. To właśnie popchnęło go do stworzenia internetowej galerii. Warto tu zajrzeć.
free stock photos
26. Designers Pics
Znajdziecie tu darmowe zdjęcia wysokiej jakości podzielone na 10 kategorii. Pomysłodawca strony Jeshu John pochodzi z Indii. Atrybucja nie jest wymagana.
designers free pic
27. Moveast
Jeśli tematyka podróżnicza jest wam bliska być może znajdziecie tu coś dla siebie. Na stronie zobaczycie galerię zdjęć z podróży po Azji. Daleki Wschód widziany oczami portugalskiego fotografa. Strona nie jest niestety podzielona na kategorie, wyszukujemy podobne pliki po tagach.
free pics
28. Creative Vix
Oprócz darmowych fotografii znajdziecie w serwisie pomocne wskazówki z zakresu designu. Strona nie jest podzielona na kategorie, ale posiada pomocną wyszukiwarkę.
free photos
29. Photo Collections
Mały bank zdjęć prowadzony w formie galerii. Kilka kategorii fotografii na wysokim poziomie, wszystkie do publicznego użytku.
free stock photos business
30. Foodies Feed
Ta strona powinna nazywać się  FoodPorn jak hashtag na Instagramie. Jeśli piszecie o zdrowym odżywianiu, prowadzicie bloga kulinarnego, restaurację lub po prostu szukacie zdjęć jedzenia koniecznie zajrzyjcie na Foodies Feed. Fotografie zdecydowanie należą do tych z górnej półki. Część dostępna jest za darmo, niektóre w opcji premium. Autor umieścił na stronie także cenne wskazówki odnośnie obróbki graficznej, darmowe czcionki, ikony i inspiracje z magazynów kulinarnych. Jeśli jesteście głodni pod żadnym pozorem nie odwiedzajcie tego serwisu, wchodzicie na własną odpowiedzialność.
free food photos fotografia kulinarna
31. Flickr
To strona zrzeszająca osoby zajmujące się fotografią amatorsko i profesjonalnie. Miejsce, gdzie można dzielić się swoimi pracami. Niewielu zapewne wie, że także tutaj możemy znaleźć darmowe zdjęcia do komercjalnego użytku. Wystarczy w opcjach wyszukiwania zaznaczyć interesujące nas parametry, dotyczące licencji.

wyszukiwanie darmowych zdjęć na flickr
32. Magdeleine
Możecie tu znaleźć zdjęcia na licencji CC0 i CC BY kilku profesjonalnych fotografów. Obok zdjęcia umieszczona jest paleta barw, łatwo znaleźć fotki w danej gamie kolorystycznej.
free images
33. Snapwire Snaps
W ciągu tygodnia strona powiększa się o 7 nowych fotografii. Wszystkie do publicznego użytku. Serwis przypomina galerię, niestety nie jest podzielony na kategorie. Klikając w opcję More Photos przenosimy się na płatną część serwisu, darmowe fotografie znajdziecie tylko na stronie głównej.
free images stock
34. Barn Images
Strona dwóch fotografów z Łotwy. Znajdziecie tu unikalne zdjęcia darmowe do personalnego i komercjalnego użytku.
free images for commercial use
35. Epicantus
Autorka zdjęć Daria udostępnia je darmowo na licencji CC0. Strona niestety nie posiada wyszukiwarki.
royalty free images
36. Free Nature Stock
Zdjęcia natury, krajobrazy i malownicze pejzaże. Jeśli szukacie zachodów słońca, górskich szczytów czy leśnych ścieżek zupełnie za darmo ta strona będzie dla was idealna.
zdjęcia krajobrazów darmowe
37. MMT Stock
Założycielem serwisu jest fotograf Jeffrey Betts. Wszystkie pliki udostępnia na licencji CC0. Znajdziecie tu mnóstwo kategorii i wysoki poziom.
darmowe zdjęcia kwiatów
38. Photocrops
Co jakiś czas na stronie pojawia się nowa porcja zdjęć. Wszystkie umieszczone w galerii na darmowej licencji CCO. Polecam.
commercial use pictures
39. Realistic Shots
Bardzo fajny zbiór darmowych zdjęć wysokiej klasy. Nie miałam żadnego problemu aby wskazać kilka, które umieściłam poniżej w kolażu. Naprawdę jest w czym wybierać. Zajrzyjcie tu koniecznie!
creative commons zero images
40. New Old Stock
Jeśli lubicie klimaty retro, czarno-białe fotografie i historyczne miejsca odnajdziecie się tutaj z łatwością. Coś dla pasjonatów dawnych lat.
retro pictures
41. Freeimages.com
Serwis jest bardzo duży, liczy kilkaset tysięcy fotografii. Przy każdej znajdziecie informację odnośnie licencji, często konieczne jest umieszczenie notki o autorze, dlatego należy szczegółowo zapoznać się z opisem. Na początku trochę ciężko połapać się w tej witrynie, bo zdjęcia darmowe wyświetlane są obok płatnych.
creative commons zero pic
42. Cupcake
Malutka, kameralna galeria darmowych zdjęć. Wszystkie na licencji Creative Commons Zero.
photos cc0
43. Free Image Bank
Na stronie znajdziecie darmowe fotografie podzielone na kilka kategorii do personalnego i komercjalnego użytku.
images cc0
44. Good Stock Photos
Fajny stock z darmowymi zdjęciami, podzielony na siedem kategorii.
fotografie komercyjne
45. Every Stock Photo
Witryna zrzesza zdjęcia z kilka darmowych stocków. Przy każdym znajdziecie opis licencji z którą koniecznie należy się zapoznać. Ilość zdjęć jest imponująca kilkanaście milionów robi wrażenie, niektóre pochodzą z tak oficjalnych źródeł jak NASA lub Biblioteka Kongresu w Waszyngtonie.
zdjęcia komercyjne za free
46. Imcreator
Serwis z darmowymi zdjęciami stockowymi. Sporo obrazów w dobrej rozdzielczości także do komercjalnego użytku. Przy większości wymagana jest atrybucja.
najlepsze banki zdjęć
47. Re:splashed
Na stronie znajdziecie piękne zdjęcia kilku fotografów. Wszystkie w wysokiej jakości.
najlepsze darmowe stocki
48. Photo Stock Editor
Galeria zdjęć do personalnego i komercyjnego użytku niestety bez wyszukiwarki.
ładne blogowe zdjęcia
49. Jeshoots
Strona założona przez czeskiego fotografa. Kilka kategorii darmowych zdjęć wysokiej jakości.
gdzie szukać fajnych zdjęć
50. Visual Hunt
Ogromny bank zdjęć blisko 400 tysięcy fotografii pochodzących z kilku większych stocków. Wszystkie na licencji Creative Commons Zero. Zajrzyjcie koniecznie.
skąd brać darmowe zdjęcia

  Przygotowując dla was ten wpis zauważyłam, że na wielu stronach zdjęcia powtarzają się. Tym bardziej zachęcam każdego do dokładnego czytania opisu licencji i zaglądania do miejsc źródłowych. Oprócz dużych graczy umieściłam na mojej liście mniejsze kameralne galerie.

  Wiecie już, że lubię udostępniać moje prace w sieci. Na blogu systematycznie pojawiają się nowe propozycje darmowych tapet na telefon. Być może w niedalekiej przyszłości wraz z rozwojem strony część zdjęć poupychanych na dysku komputera również ujrzy światło dzienne. Myślę, że dzielenie się swoimi fotografiami jest fajną inicjatywą.

  Jest jeszcze jedna rzecz, którą chciałabym poruszyć. Ważną kwestią jest temat przerabiania wybranych fotografii. Myślę, że pobierając zdjęcia z darmowego serwisu warto nadać im indywidualnego charakteru. Fajnie dołożyć taką małą cegiełkę od siebie, która sprawi, że będą w jakiś sposób wyjątkowe. Zmiany mogą być niewielkie: dodanie napisu, wykadrowanie, zabawa z balansem bieli lub kontrastem. Jeśli nie czujecie się pewnie w obsłudze większych programów graficznych polecam wam moje ulubione darmowe strony do obróbki zdjęć online.

Ten wpis był dla Ciebie przydatny? Będzie mi bardzo miło gdy podzielisz się nim z innymi lub zostawisz komentarz.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz